Sat July 13

SPFL-League.Cup - grps 1
Q.o.South - Aberdeen          1715 Prem
Annan.Ath - Inverness.CT    1500
Bonnyrigg.Rose - Dundee
Brechin - St.Johnstone
Dumbarton - E.Kilbride
East.Fife - Morton
Forfar.Ath - Livingston
Elgin.City - Hibs
Falkirk - Dundee.Un
Motherwell - Edin.City
Partick.Th - Montrose
Peterhead - Q.Park
Spartans - Dunfermline
Sten`semuir - Buckie.Th
Stirling.A - Raith.Rovers
Stranraer - Ross.County

Highland.Amateur.Cup- q-finals-

tbc


Pre-season.Friendlies -

Armadale.Th - Linton`spurs      1400

Arniston.Rngs - Sandys.afc      1430

Ashfield - Dalry.Thistle              1400

Auchinleck - Tranent                 1400

Bathgate.Th - Lochgelly.A         1430

Beith - Darvel                            1400

Bellshill.Ath - Blantyre.Vics       1400

Berwick,Rngs - Haddington.A   1500

Blackburn.Un - Edin.College    1400

Blairgowrie - Charlie.Accies     1230

Bo`ness.Un - Pollok                 1330

Bonnyton.Thistle - St.Peters    1400

Brechin.Vics - Kincorth            1400

Camelon - Arthurlie                  1430

Carluke.Rovers - St.Rochs      1400

CSS - Clyde                             1300

Coldstream - Ormiston.P`rose 1400

Cowdenbeath - Dunbar,Un      1500

Craigmark.B - Eglinton             1400

Culter - Dundee.Violet              1400

Cumb.Colts - Nairn.Co             1500

Dalbeattie.Star - Gretna           1400

Dalkeith.Th. - Stirling.Univ        1430

Deveronvale - Longside           1400

Easterhouse - Renfrew            1400

E.Kilbride.Th - Harthill              1400

Edin.South - Tynecastle            1300

Fauldhouse.Un - Kilsyth.Rngs  1400

Forfar.United - St.Laurence      1400

Forres.Mech - N.St.Ninian        1300

Forth.Wands - Royal.Albert

Fraserburgh - Hermes              1400

Gartcairn - Albion.Rovs            1400

Giffnock.SC - St.Anthony         1400

Glas.Univ - Lanark.Un              1200

Hawick.RA - Tweedmouth.R    1430

Hearts - Leyton.Orient

Inverurie.LW - East.Craigie      1500

I.Meadow.X1 - Cumnock          1400

Irvine.Vics - Stranraer.Res        1400

Kilbirnie.Ladeside - Largs.Th    1400

Kinnoull - Cumbernauld.Un       1430

Kirrie.Thistle - Banks.o`Dee      1400

Knightswood - Westerlands      1400

Knightswood.20 - Westerton

Linlithgow.Rose - St.Mirren.X1  1430

Livingston.Un - Newmains.Un   1400

Lochar.Thistle - Clydebank       1400

Lochee.Un - Formartine.Un      1330

Maryhill - Petershill                   1400

Musselburgh.Ath - Broomhill    1430

Neilston - Hurlford.Un               1400

New.Farm.Loch - Port.Glasgow.afc

Newtongrange - Jeanfield.Sw   1430

Newton.Stewart - Kilbride.Th    1400

Oakley.Un - Inverkeithing.HS    1430

Penicuik.Ath - Easthouses        1430

Preston.Ath - Hibs.X1 (Craig.Innes)

Ratho.Athletic - Cambusbarron 1400

Rothie.Rovs - Turriff.Un            1400

St.Cadocs - Kilwinnings.Rangs 1400

St.Mirren - Fleetwood.Town      1500

Saltcoats.Vics - Glenvale         1400

Sauchie - Benburb                    1430

Stoneyburn - Shotts.BA            1430

Tayport - Thornton.Hibs           1400

Thorn.Athletic - Rossvale        1400

Threave.Rovs - Whitley.Bay    1500

Tynecastle - Edin.South

Uppers  - Unison.Athletic         1400

Vale of Leven - Port.Glasgow  1400

Whitburn - Leith.Athletic          1400

Whitehill.W - Hearts.B             1500

Yoker.Ath - Thorniewood         1400


Luncarty.Tourney -    Luncarty

+ Gala.FR, Letham, Rothes



Sun July 14
Euro.2024.Germany - Final -
a

48th Copa America 2024 - USA- Final
tbc

Wu-19 finals Lithuania - game 1
Lithuania - England    D&G,Kaunas 1500
France - Serbia                 Jonava 1200

Pre-season.Friendlies -

Auchinleck - Kilmarnock


Luncarty.Tourney -    Luncarty

+ Gala.FR, Letham, Rothes



Mon July 15
UEFA.u-19.Finals.N.Ireland - game 1
N.Ireland - Ukraine            Larne 1900
Italy - Norway                 Seaview 1530

Wu-19 Finals.Lithuania - game 1
Netherlands - Germany      Jonava 1600
Spain - R.Ireland           Marjampole 1200

Pre-season.Friendlies -

Ellon.United - Keith                   1830

Hamilton.19 - Lesmahagow      1900

Johnstone.20 - Wishaw.20


Clydesdale.Cup - s-final

Carluke.Rovs - Lanark.Un



Tue July 16
UEFA.CL - qr1-2
Womens.Nations.Lge - 6
Scotland - Serbia
Norway - Netherlands
Italy - Finland
Spain - Belgium
Denmark - Czechia
Sweden - England
R.Ireland - France
Germany - Austria
Poland - Iceland
Switzerland - Azerbaijan
Hungary - Turkiye
Israel - Slovakia
Portugal - Malta
N.Ireland - Bosnia
Wales - Kosovo
Ukraine - Croatia
Lithuania - Georgia
Belarus - Cyprus
Slovenia - N.Macedonia
Latvia - Moldova
Andorra - Faroes
Montenegro - Greece
Romania - Armenia
Bulgaria - Kazakhstan
Estonia - Luxembourg

Copa.Sudamericana - p-offs-
Libertad - Uni.Catolica
Cerro.Porteno - Athletic.PR
Huachipato - Racing Montevideo
Rosario.Central - Inter.PA
Barcelona - Bragantino
Inde.del.Valle - Boca.Jnrs
Palestino - Cuiaba
LDU.Quito - Always.Ready

UEFA.u-19.N.Ireland - game 1
France - Turley          Seaview 1900
Denmark - Spain          Larne  1530

SPFL-League.Cup - grps 2
Airdrie - E.Kilbride                    1945
Annan.Ath - Bonnyrigg.Rose
Alloa.Ath - East.Fife
Arbroath - Dundee
Ayr.Un - Falkirk
Cove.Rngs - Spartans
Dundee.Un - Sten`semuir
Dunfermline - Forfar.Ath
Elgin.City - Kelty.Hearts
Hamilton - Stirling.A
Hibs - Queens.Park                       prem
Montrose - Motherwell
Morton - Brechin.City
Q.of.South - Dumbarton 
Raith.Rovs - Stranraer   

Pre-season.Friendlies -

Albion.Rovs - Dalbeattie.Star     1930

Annbank.Un - N.Stewart            1930

Arniston.Rngs - Easthouses      1930

Bo`ness.Un - Armadale.Th        1930

Camelon - St.Cadocs                1930

Clydebank - Petershill               1930

Culter - Deveronvale                 1930

Dalkeith.Th - Preston.Ath          1930

Dunbar,Un - Tranent                  1930

Dunipace - Fauldhouse.Un        1930

Edin.Comm - Edin.College        1930

Edin.\South - Hawick.RA            1900

Greenock - Saltcoats.Vic           1930

Inverurie.LW - Bridge.of.Don      1930

Johnstone.Burgh - Sauchie        1930

Kilwinning.R - Drumchapel.Un   1930

Larkhall.Th - Thorniewood         1930

Livingston.Un - Burntisland.SY  1930

Mid-Annandale - Harthill

Newmains.Un - Cal.Braves        1930

Oakley.Un - Lochgelly.A

Rossvale - Todholm.afc

Stoneyburn - Afroscots.Un         1930

Whitehill.W - Musselburgh.Ath   1930    
   

Wed July 17
UEFA.CL - qr1-2
Wu-19 finals Lithuania - game 2
Lithuania - France   D&G,Kaunas 1600
Serbia - England       Marjampole 1200

SPFL-League.Cup - grps 2
Edin.City - Clyde                         1945

Pre-season.Friendlies -

Bathgate.Th - Blackburn.Un      1930

Blackburn.Un - Ratho.Athletic

Buchanhaven.H - Turriff.Un      1930

Caley.Locos - Giffnock.Sc         2000

Cambuslang.R - EK.Thistle       1930

Forfar.United - Arbroath.afc       1900

Forfar.WE - Blairgowrie             1930

Formartine.Un - Ellon.United     1945

Fraserburgh.Un - Fraserburgh  1930

Hearts - Spurs                           1900

Hill.of.Beath - Lochee.Un          1900

Kello.Rovers - Lochar.Thistle    1930

Kirrie.Thistle - Jeanfield.Swifts  1900

Lochgelly.Un - Thornton.Hibs

Maryhill - Neilston                      1930

Meadow,X1 - Auchinleck           1930

Merpro - Brechin.Vics                1915

Penicuik.Ath - Falkirk.X1           1930

Pollok - St.Rochs                       1930

Renfrew - Glenvale                   1930

R.Glencairn - Beith                    1930

St.Mirren.X1 - Cumnock            1900

Uppers - Threave.Rovers          1945

Vale.of.Leven - Dumb.Ac.Fp     1915

Yoker.Athletic - Gartcairn           1930


Clydesdale.Cup - s-final

Forth.Wands - Lesmahagow    1900



Thu July 18
UEFA.EL - qr1-2
UEFA.ECL - qr1-2
UEFA.u-19.N.Ireland - game 2
N.Ireland - Italy               Larne 1900
Norway - Ukraine        Seaview 1530

Wu-19 finals Lithuania - game 2
Netherlands - Spain    Marjampole 1600
R.Ireland - Germany        Jonava 1200

Pre-season.Friendlies -

Craigmark.Bnts - N.Stewart       1930

Glas.Univ - West.Park.Un          1830

Haddington.Ath - CSS                1945

Newburgh - Inverkeithing.HS     1930

Newtongrange - Peebles.Rovs  1945

Saltcoats.Vic - Stewarton.Un     1915


Fri July 19
UEFA.Womens p/o draws
UEFA.u-19.N.Ireland - game 2
Turkiye - Spain         Seaview 1900
Denmark - France        Larne 1530

Pre-season.Friendlies -

Burnley.21 - Hearts.B

Cowdenbeath - Whitburn          1930

Formartine.Un - Dundee.X1      1930

Kilmarnock - Barrow                 1900

Kilsyth.A.20 - Thorniewood.20

Knightswood.20 - Finnart.20

Leith.Ath - Easthouses             1930

Livingston.X1 - Edin.College

St.Mirren - Carlisle.Un              1930

VoLeven.20 - Harthill.20

Make a free website with Yola